Operace
obličeje

Logo Bodyestet

Korekce ostátých boltců

Korekce postavení ušních boltců se provádí u dětí i dospělých. Může se jednat o jednostrannou, většinou ale oboustrannou vadu.

Kromě korekce odstávajících uší, lze také provést úpravu symetrie boltců, velikosti boltců anebo jiných odchylek tvaru ušních boltců.

Výhody korekcí odstávajících ušních boltců

  • Zákrok se realizuje pouze v lokální anestézii, bez nutnosti dalšího pobytu ve zdravotním zařízení.
  • Díky zlepšení vzhledu a vyřešení mnohdy dlouholetého traumatu, je udáváno zvýšení sebevědomí a i kvality života. Rodiče operovaných dětí potvrzují, že rychle přestává posmívání kvůli „ušatosti". Efekt je trvalý.

Operace odstávajících ušních boltců je u dětí do 10 let hrazena z veřejného zdravotního pojištění, avšak Body klinika plastické chirurgie v současné době nemá uzavřen smluvní vztah s žádnou zdravotní pojišťovnou.

Operace ušních boltců: vaše operace

Zákrok se provádí téměř vždy v lokální anestézii a trvá přibližně 1 hodinu. Poté klient/ka odchází domů. Je vhodné zajistit si doprovod, nedoporučujeme řídit vozidlo.

Principem zákroku je přitažení ušních boltců k hlavě. Toho docílíme modelací chrupavky boltce. Po znecitlivení ucha injekční aplikací anestetika tenoučkou jehličkou  se provádí řez na zadní straně boltce. Chrupavka se uvolní a modeluje jemnými nářezy nebo broušením do potřebného tvaru. Poté se rána zašije samovstřebatelným stehem, který není potřeba vytahovat. Docílený tvar se podpoří několika speciálními modelačními stehy a kompresním obvazem.

Korekce odstálých boltců: rekonvalescence

Po operaci je nutný klid na lůžku v poloze na zádech s podloženou hlavou do druhého dne. Speciální kompresní obvaz se ponechává 10 dní, do první kontroly. V rámci kontroly se provede převaz a odstraní speciálních modelačních stehů.

Klientovi doporučujeme nosit dalších alespoň 14 dní čelenku, která nejen podporuje udržení nového postavení boltců, ale i chránící obě uši proti poranění. Tuto čelenku je potřeba nosit 24 hodin denně. Po 14-ti dnech lze již čelenku nosit pouze na noc ještě přibližně dva týdny. Umyt vlasy je možné po prvním převazu. Co se týká sportovních aktivit, je vhodné je omezit minimálně na dobu 1 měsíce.

Krátce po operaci a v průběhu následujících tří dnů se může objevit mírná bolestivost.  Běžně dostupná analgetika tuto bolest  ztiší.

Operace ušních boltců: možná rizika

Jako všechny operace, tak i tato operace s sebou přináší rizika, se kterými je nutné počítat. Jde o obecná rizika operace v celkové anestézii (krvácení - hematom, infekce, plicní embolie, špatné hojení, rozestup operační rány, tvorba keloidních jizev atd.). a pak rizika specifická pro daný zákrok.

Možná rizika související s korekcí odstávajících ušních boltců

Každá operace je zatížena určitým malým procentem operačních komplikací.

  • Jednou z možných pooperační komplikací je krvácení a vznik hematomu. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby byl pacient první týden po operaci v klidu.
  • Může se objevit změna barvy boltců, která je však přechodná.
  • Vzácnou komplikací je porucha prokrvení kůže boltce, její jizvení až částečné odumření s obnažením chrupavky.
  • Občas se objevují drobné nerovnosti nebo hrbolky na přední straně boltců pod kůží.
  • Může se stát, že nedojde k dosažení přesné symetrie u obou ušních boltců a požadovaný kosmetický efekt tak nemusí být ideální.
nahoru