MUDr. Pavel Holuša
MUDr. Ivo Menšík
MUDr. Hana Zimovčáková
MUDr. Zdeněk Herzan

 

Dokážeme uskutečnit
Vaše sny

Logo Bodyestet
www.tyden.cz, 20. 04. 2014

Plastické operace? Češky jsou stále odvážnější

Nejžádanější úpravy, které dovádějí ženy toužící po lepším vzhledu do ordinací plastických chirurgů, se týkají prsou. Které metody zvětšení neboli augmentace ňader jsou nejžádanější, jakých velikostí se dnes české ženy nebojí a kolik takové zákroky stojí?

Jednoznačným trendem je podle odborníků přirozenost a harmonie proporcí. Své uplatnění tak při estetické úpravě prsou nachází jak metoda přenosu tuku, tak zvětšení pomocí implantátů. Anatomické implantáty totiž kopírují přirozený tvar prsu a uplatňují se zhruba ve dvaceti procentech operací. Největší zájem však stále je o klasické kulaté implantáty. Rozdíl oproti minulým letům však najdeme - ženy odvážně požadují větší velikosti implantátů, kolem 350 mililitrů (zvětšení o dvě čísla).

"Nově mezi zájemkyněmi o operační výkon také významně figurují ženy, které řeší vzhled prsou po mateřství a které žádají přirozený zevnějšek. Někdy se však lze setkat s extrémními požadavky zcela syntetického vzhledu neúměrně velkých kulatých prsou, u nichž je provedená procedura viditelná na první pohled. V takovém případě tyto klientky většina chirurgů od záměru zrazuje z důvodů estetických i zdravotních," přibližuje požadavky českých žen plastický chirurg Ivo Menšík z brněnské Body kliniky plastické chirurgie.

Silikonová klasika

A které metody zvětšení prsou jsou nejpoužívanější? Jednoznačně vítězí zvětšování poprsí pomocí silikonových implantátů, které si přeje až 95 procent všech žen. "Existuje několik operačních technik vložení implantátů: z podpažní jamky, z podprsní rýhy či kolem dvorce. Řezy jsou u všech technik vedeny tak, aby jizvy nebyly na první pohled zřejmé. Vzhled jizev lze z části ovlivnit v rámci pooperační péče aplikací silikonových plátků nebo gelů či ošetřením frakčním laserem," vysvětluje Menšík. Klientky požadují zvětšení poprsí
o jedno nebo více čísel, většinou nemají dostatek tukových zásob a přejí si okamžitě viditelný efekt zvětšení. Cena takového zákroku se přitom pohybuje průměrně kolem šedesáti až pětaosmdesáti tisíc korun.

Tučné opakování

Kolem pěti procent žen toužících po větším poprsí volí metodu zvanou lipografting, při níž se používá vlastní tuk. Tento šetrnější postup přenosu vlastního tuku není zcela nový, ale jeho širší uplatnění nabývá na oblíbenosti až v posledních letech. Je tu ale jeden háček: "Nejnovější studie prováděné nezávisle na sobě v USA, Itálii a Francii sledovaly mimo jiné také stabilitu efektu lipograftingu a dospěly k podobnému závěru - po prvním roce od operace přežívá průměrně 45 procent přeneseného tuku. Tato metoda si tedy pro dosažení optimálních výsledků poměrně často vyžaduje opakování," dodává plastický chirurg.

Logickou podmínkou pro tuto úpravu je, aby žena měla dostatek odběrových míst, z nichž lze tuk získat i opakovaně, a je důležitý tvar i velikost ňader. Zvětšovat objem prsou tukem je vhodné pro ženy s menším poprsím a pro doplnění objemů u velkých či výrazně povislých prsou tato metoda naopak vhodná není. Cena zákroku se pohybuje kolem 40 tisíc korun.

Dále existuje metoda LipoRetouche, která také umožňuje odstranit drobné estetické nedostatky v okolí prsních implantátů pomocí tuku, a stojí kolem dvaceti tisíc korun.

Kyselinou ke kráse

Nejdražším a zároveň velmi diskutovaným druhem úpravy ňader je jejich zvětšování pomocí dermální výplně na bázi kyseliny hyaluronové, která je vpichována do prsou injekční stříkačkou s kanylou. Metoda umožňuje prsa různě tvarovat, což lze využít například k úpravě rozdílně velikých ňader, ale zvětšení objemu prsu je možné maximálně o necelou jednu velikost. Šetrný zákrok probíhá v lokální anestezii a zájemkyně se může již po pár hodinách vrátit k běžným činnostem. Problémem je ale krátkodobý účinek. Kyselina hyaluronová je totiž tělem postupně odbourávána, efekt vydrží zhruba rok. Proto se od této metody augmentace za sto tisíc korun pomalu, ale jistě upouští.

 

Celý článek na www.tyden.cz

Obsáhlejší článek na toto téma si můžete přečís také na www.zena-in.cz