Operace
obličeje

Logo Bodyestet

Korekce nosu

Operace nosu se provádí u pacientů, kteří mají vrozenou nebo získanou deformitu nosu jako např. velký hrbol na nosu, vychýlení nosu do strany, deformitu špičky nosu anebo nejsou s tvarem nosu spokojeni. Deformita nosu může vzniknout i po úrazu.

Pro Vaši následnou spokojenost je důležité mít na paměti, že nos mění svůj tvar i v průběhu života.

Ohledně vhodného věku klienta pro plastiku nosu se informace různí. Nejnižší věkovou hranicí je období ukončení růstu, nejvyšší se obvykle nestanovuje. Závisí na individuálním posouzení ze strany operatéra.

Výhody operace nosu

  • Změna vzhledu patrná na první pohled po bezbolestné operaci.Na obličeji nezůstávají stopy po operaci ani jizvy, zákrok se odehrává uvnitř nosu.
  • Zvýšení sebevědomí a tím zlepšení kvality života je nejčastější změna, kterou klienti udávají.

Plastika nosu: vaše operace

Výkon se provádí obvykle v celkové anestezii a trvá přibližně 1 hodinu.

Nos je tvořen jednak chrupavkami ve své přední polovině – měkký nos, dále nosními kůstkami ve své zadní polovině – tvrdý nos. Zákrok se může provádět jak na chrupavčité části nosu, a to hlavně u menších deformací špičky nosu, tak na kostěné části nosu např. při odstranění hrbolu nosu. Většinou se operují obě části. Z několikamilimetrových řezů uvnitř nosu – nosními dírkami - se provádí zmenšení a modelace nosních chrupavek v přední části nosu a hrotu nosu.

Dále, v případě korekce celého nosu, se jemnou nosní rašplí a dlátkem provádí úprava tvaru nosních kůstek a jejich poskládání do požadovaného tvaru. Někdy je nutné zkrátit a upravit vybočenou nosní přepážku. Takto jde nos celkově zmenšit, zúžit, zkrátit, snížit, natvarovat, zjemnit hrot nosu, srovnat hrbol, srovnat vybočení osy nosu atd.

V případě potřeby je možné lehce zmenšit nosní dírky a nosní křídla – chřípí. Na závěr se sliznice uvnitř nosu zašije samovstřebatelnými stehy a nos se zafixuje sádrovou dlažkou, která se přilepí náplastí. Do nosu jsou vloženy tamponky kvůli možnému krvácení, ty se mohou za 1 – 4 dny odstranit.

Ve výjimečných případech velmi komplikovaných deformit nosu operujeme tzv. otevřenou metodou. Kromě řezů uvnitř nosu provedeme i krátký řez napříč mezi nosními dírkami. Tímto způsobem lze částečně uvolnit a odklopit kůži nosu a tím získat lepší přístup při korekci složitých deformit chrupavek atd.

Plastika nosu: rekonvalescence

Hospitalizace trvá většinou do druhého dne. Sádra zůstává na nose 10 - 14 dní, kdy je první kontrola. Stehy není třeba vytahovat. Těsně po operaci se mohou objevit otoky víček s krevními podlitinami. Proto se doporučuje přikládat na oči studené obklady. První dny je nutné zachovávat klidový režim, aby se umožnilo klidné hojení, vyvarovat se bouchnutí do nosu, první den se nepředklánět. Nos nabývá svého definitivního tvaru pozvolna a dlouhou dobu, často řadu měsíců. Velmi často je potřeba dle pokynů Vašeho operatéra provádět po operaci masáže nosu po dobu několika měsíců.

Plastika nosu: možná rizika

Jako všechny operace, tak i tato operace s sebou přináší rizika, se kterými je nutné počítat.

Jde o obecná rizika operace v celkové anestézii (krvácení - hematom, infekce, plicní embolie, špatné hojení, rozestup operační rány, tvorba keloidních jizev atd.). a pak rizika specifická pro daný zákrok.

Možná rizika při operaci nosu

  • Korekce nosu je delikátní výkon, jehož výsledek záleží nejen na zručnosti Vašeho plastického chirurga, ale také na Vaší individuální schopnosti hojení ran, chrupavek a kostí a jizvení. Proto se může někdy výsledek odlišovat od tvaru a vzhledu, který byl dohodnut před operací, aniž by to zavinil pacient nebo operatér.
  • Běžnou komplikací jsou otoky nosu, víček, tváří a sliznice nosu, které přetrvávají po dobu až několika týdnů.Objevují se i dočasné barevné změny kůže nosu a dočasně snížená citlivost.
  • Může se stát, že dojde k otlaku kůže nosu od sádrové dlažky, poranění kůže nosu dlátkem či odumření drobného okrsku kůže nosu. Častější je výskyt těchto komplikací u kuřáků.
  • Poranění vnitřního očního koutku a paranazálních dutin se objevuje velmi zřídka.
nahoru

Fotogalerie